Přeskočit na hlavní obsah

Industriální

Městská atmosféra žije

Život ve velkoměstě znamená víc, než se jen každý den dívat na Empire State Building nebo přejíždět po mostě Tower Bridge. Ve dne i v noci to tu pulzuje dynamikou; je tu celé moře domů, které zahrnuje slavné budovy z dřívějších dob i nepoužívané tovární budovy a módní lofty. A patří k tomu i městský přístup k životu, který se projevuje i ve způsobu, jakým žijeme – nekonvenčně a s určitou přidanou hodnotou.

Co je industriální styl?

Styl bydlení pro individualisty

Co je vlastně industriální styl bydlení? Tento styl bydlení má své kořeny ve velkých městech, jako je Londýn a New York, kde v 60. a 70. letech 20. století umělecká scéna hledala cenově dostupné a netradiční byty a ateliéry a objevila půvab prostorných industiálních loftů. Ale nebojte se, nemusíte se stěhovat do loftu, pokud zahoříte láskou k industriálnímu stylu bydlení. Odkaz na industriální styl dnes vytvářejí spíše jednotlivé vybrané kusy, které dodají extravagantní nádech každému bydlení.

Jaké materiály jsou typické pro industriální styl?

Tým snů: kov a dřevo

Pevný železný rám s velkou, masivní dřevěnou deskou – tak vypadaly pracovní stoly v mnoha továrnách ve Starém i Novém světě, na nichž se vyráběly nejrůznější produkty. Současní designéři, inspirovaní tímto syrovým továrním kouzlem, vytvořili ze dřeva a kovu zajímavé kusy nábytku, které zaujmou i ty nejnáročnější estéty. Záleží jen na Vás, zda dáte přednost surovému železu, černě lakované trubkové oceli nebo nerezové oceli s vysokým leskem. Všechny výtvory mají společný minimalistický design zaměřený čistě na funkčnost, který může vypadat překvapivě elegantně.

Chladnou, funkční, původně méně domáckou atmosféru továrny, kterou si oblíbili loftoví puristé, zjemňuje cílené použití přírodního materiálu – dřeva. Hrubé, neošetřené dřevo, jako jsou palety a podobně, se používá stejně často jako pečlivě opracované, naolejované a nalakované povrchy. Pro příjemný pocit z bydlení je důležité, že dřevo může být zobrazeno ve své přirozené barvě, klidně však někdy ve světlejších a někdy zase v tmavších odstínech. A někdy také se zajímavou patinou. Dřevo je také teplým protipólem přírodního kamene nebo betonu a dodává neomítnutým cihlovým stěnám útulný charakter. Pokud netoužíte po originální atmosféře loftu a nechcete pod nohama cítit šedou betonovou podlahu, zvolte jako podlahovou krytinu dřevo.

Jaké barvy se hodí k industriálnímu stylu?

Paleta barev je širší, než si myslíte

Někteří lidé se obávají, že industriální styl vnese do jejich domovů určitou tovární pochmurnost. Nemusí to tak být. Pro tento styl je samozřejmě nejdůležitější šedá barva, ale nemusí být nutně použita na všech podlahách a stěnách. Šedou podlahu často osvěžují bílé stěny, na kterých může být vidět neomítnuté zdivo a měly by být zdobené jen střídmě. Barevnou paletu doplňují kromě dřeva také barva taupe, barva bahna a příbuzné odstíny. A nikdo Vám nezakazuje industriální styl nakombinovat s polštáři nebo jinými doplňky v módních barvách, jako je oranžová nebo červená, a doplnit jej zelenou džunglí. Pro zachování autentického vzhledu by však na velkých plochách měly převládat bílé a šedé tóny.

Která svítidla se hodí k industriálnímu stylu?

Místo pro svítidla v industriálním stylu

Velká závěsná svítidla bývala stejně jako proslulé robustní pracovní stoly nepostradatelnou součástí vybavení továrních hal a dílen. Visela ze stropu na těžkém řetězu a vrhala cílené světlo na jednotlivá pracovní místa. Obvykle velmi jednoduše stylizovaná a vyrobená s velkým podílem kovu nebo smaltu jsou dnes symbolem funkčního průmyslového designu par excellence. A pro mnoho těch, kdo se s industriálním stylem teprve seznamují, jsou prvním krokem na cestě k fascinujícímu stylu bydlení. Rozměry těchto svítidel byly přizpůsobeny moderním rozměrům obytných prostor, ale jejich kouzlo zůstalo zachováno. Stejně jako jejich světelný efekt, který navozuje v každé místnosti příjemnou atmosféru. Tato industriální svítidla lze navíc dokonale kombinovat i se styly, jako je venkovský styl nebo vintage styl.

K čemu se hodí industriální styl?

Industriální styl dodá šmrnc každému prostředí

Industriální estetika má svůj původ ve velkoměstských továrních halách rané průmyslové éry, ale nyní pronikla i do rodinných domů na venkově a městských bytů vyšší střední třídy. Stále více lidí je fascinováno zvláštní aurou, která tento typ vybavení obklopuje. Zejména proto, že se již nejedná o špinavé součástky, které se v minulosti skutečně používaly ve strojích nebo továrních halách, ale o vybrané výtvory, které vnášejí do našich domovů drsný tovární šarm v současné interpretaci.

Industriální styl v obývacím pokoji

Pokud chcete zařídit obývací pokoj v industriálním stylu, vezměte honosnou pohovku, nejlépe z hrubé hladké kůže a s autentickým vintage nádechem, a zkombinujte ji s příručním stolkem a lampou v továrním stylu z lesklé, matné nebo lakované oceli – a vaše nové oblíbené místo čeká na své využití! Industriálně elegantní vzhled můžete ještě více ozvláštnit pohovkou s klasickým prošíváním Chesterfield a lampou z lesklé mosazi.

Industriální styl v kuchyni

Chtěli byste ve své kuchyni pocítit drsný půvab starých továrních budov? A také místo, kde se neustále něco vyrábí? Pak zvolte kuchyňský nábytek z rustikálního dřeva s čely, která vykazují mírné známky opotřebení, do středu místnosti (máte-li dostatek volného místa) umístěte masivní stůl ve stylu pracovní kozy a zavěste nad něj velké kovové závěsné svítidlo. V kuchyni v industriálním stylu je místy vidět odhalená hrubě obílená cihlová zeď – k dostání jako tapeta – a jako stylové sedátko slouží výškově nastavitelná otočná stolička ze dřeva a železa. Zcela netradiční a přesto příjemně útulná.

Bavte se bydlením v industriálním stylu 21. století!